اثر باشگاه‌های کتاب‌خوانی در سیستم‌های مراقبت‌ بهداشتی

تکامل فرهنگی در سازمان‌ها بسیار دشوار است؛ به خصوص، در ارتباط با شبکه‌های بهداشتی که تغییرات در آن‌ها به کُندی صورت می‌گیرد. Novant Health، شبکه‌ای متشکل از ۱۵ مرکز بهداشتی واقع در کارولینای شمالی است. یک روش قدرتمند و غیرمنتظره که این مرکز برای تأثیرگذاری بر فرهنگ سازمانی خود یافته است، برنامه باشگاه‌های کتابخوانی است.

در پنج سال اول، برنامه داوطلبانه و تعداد اعضای باشگاه ۲۸۰۰۰ نفر بود. در این برنامه کارکنان از تمام سطوح و با هر شغلی برای خواندن یک کتاب و کشف موضوعات مرتبط با حوزه سلامت دور هم جمع می‌شدند و در مورد چالش‌های پیش روی حرفه خود نیز صحبت می‌کردند. نویسندگان این کتاب‌ها نیز برای ارائه یک سخنرانی کلیدی دعوت می‌شدند. این سخنرانی‌ها در عین ضبط شدن به صورت آنلاین نیز پخش می‌شدند تا تمام کارکنان شانس بهره‌برداری از آن‌ها را داشته باشند. به علاوه، در ارتباط با موضوع انتخاب‌شده محتوای مکمل و آموزشی نیز توسط خود شبکه بهداشتی ارائه می‌شد.

شرکت‌های بسیاری باشگاه کتاب‌خوانی دارند، و از کتاب‌های ارائه‌شده به کارکنان و مدیران خود به عنوان ابزارهای مکمل آموزشی استفاده می‌کنند. بسیاری از این باشگاه‌ها، برنامه مباحثه گروهی نیز برنامه‌ریزی می‌کنند. اما، آن‌چه باشگاه کتاب‌خوانی این شبکه بهداشتی را متمایز می‌کند، نحوه انتخاب دقیق کتاب‌ها و فرآیند ادغام مفاهیم درک شده از آن‌ها در کار و زندگی کارکنان ا ست.

معمولاً تمرکز برنامه‌های کتاب‌خوانی برروی شکل‌دهی یک توانمندی استراتژیک در کارکنان است؛ مانند، مهارت رهبری تیم‌های کاری یا بهبود مهارت‌های فروش. اما، برنامه کتاب‌خوانی این شبکه بهداشتی به گونه‌ای طراحی شده است که کارکنان با درک نقطه نظرات نویسندگان معتبر، درگیر اِعمال تغییرات در جهت چشم‌انداز سازمان شوند. کتاب‌هایی که برای خواندن انتخاب می‌شوند نه‌تنها پشتیبان‌کننده فعالیت‌های سازمان هستند [از جهت آموزش مفاهیم و مهارت‌های شغلی]، بلکه بدون توجه به نقش فرد در سازمان بر روی خود فرد نیز اثر می‌گذارد.

شروع این پروژه در سال ۲۰۱۵ و با سفارش ۸۵۰۰۰ نسخه از کتاب Being Mortal (نوشته Atul Gawande) آغاز شد. ناشر یک ویراست ویژه با درج آرم شبکه و مقدمه‌ای از مدیرعامل منتشر کرد. علت انتخاب این کتاب نیز آشنا کردن اعضای شبکه با اهمیت انتخاب‌ها و قهرمان‌ها بود؛ ابتکاری جدید برای تحول مراقبت‌های لحظات پایان زندگی، و اینکه چطور با تمرکز و درک آرزوهای بیمار در این لحظات می‌توان بهترین خدمات را ارائه داد. با این‌که روش‌های زیادی برای بهبود مراقبت‌های لحظات پایان زندگی اتخاذ شده است، اما، به سختی می‌توان از کادر پرمشغله شبکه خواست که با بیمارانی که حالشان وخیم است پای صحبت و درد و دل بنشینند.

در نهایت، با بحث در مورد مفاهیم این کتاب و کار با ابزارهای کمک‌آموزشی که توسط خود تیم شبکه طراحی شده بود، اهمیت مراقبت‌های لحظات پایان زندگی توسط کارکنان و اعضای تیم درک شد.

در ادامه و در سال ۲۰۱۶، کتاب The Happiness Advantage (نوشته Shawn Achor) انتخاب شد. ۱۵۰۰۰ نسخه از این کتاب تهیه شد. برخلاف کتاب قبلی که بر روی فعالیت‌های شغلی تمرکز داشت، تمرکز این کتاب بر روی خود فرد بود: توسعه طرز فکری مثبت برای بهبود انرژی، خلاقیت و بهره‌وری. هدف از خواندن این کتاب بالا بردن میزان مشارکت اعضای تیم، افزایش رضایت، و کاهش خستگی بود. با توجه به نتایج مثبت حاصل‌شده از برنامه خواندن این کتاب، برخی از تفکرات بحث‌شده در کتاب در برنامه آماده‌سازی کادرهای جدید پزشکی شبکه نیز گنجانده شد و در کتاب راهنمای کارکنان نیز درج گردید.

این برنامه هم‌چنان و با تغییر کتاب‌های از حالت آموزش‌های شغلی به آموزش‌های فردی، تا امسال نیز ادامه داشته است. علاقه خوانندگان و نتایج مثبت به دست آمده نشان می‌دهد که هر سازمان بهداشتی می‌تواند از این باشگاه‌های کتاب‌خوانی بهره ببرد. یکی از پزشکان شبکه از این طرح به عنوان «برنامه‌ای که روح ما را تغذیه می‌کند» نام می‌برد.

برگرفته از:

What a Companywide Book Club Could Do for Health Care Systems; Harvard Business Review; October, 2019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *